Web Siteniz Neden Responsive Olmalı?

Web Siteniz Neden Responsive Olmalı?

Teknoloji önüne geçilemeyen bir hızla geliştikçe ve dijital aygıtlar her geçen gün hayatımıza daha çok girdikçe, yeni kavramlar ile karşılaşıyoruz. Hayatımıza gireli kısa bir zaman olan “responsive” web tasarım modeli de bu yeni kavramlardan birisi. Peki, nedir bu “responsive”?

Responsive Web Tasarımı, kurumsal firmaların internet siteleri, kişisel bloglar, forum siteleri ve e-ticaret siteleri için birçok kolaylık sağlayan bir web tasarım modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü internet, artık bilgisayarlardan çok mobil cihazlardan erişim sağlanan bir sanal dünya haline gelmiştir ve bu tasarım sayesinde web siteleri, mobil uyumlu olmaktadır.

Mobil uyumlu bir web site, cep telefonu veya tablet gibi mobil aygıtlardan kendisine erişim sağlandığında menülerini, yazılarını, içeriklerini ve kategorilerini mobil uyumlu bir şekilde gösteren, duraksamayan, donmayan, birbirine karışmayan, hızlı ve pratik bir siteye dönüşürler. Bu da ziyaretçinin gözünde bu web sitenin profesyonel bir görünüm bırakmasında başlıca etken olur.

Eğer siz de profesyonel bir internet kullanıcısı iseniz, kendinizden yola çıkarak mobil erişime daha fazla ağırlık verdiğinizi anlayabilirsiniz. Ayrıca yapılan birçok araştırma son beş yılda dünya genelinde yapılan tüm internet erişimlerinde mobil erişimlerinin %46 arttığını söylemektedir. Genel toplamda 2012 yılında mobil erişimler tüm internet erişimlerinin %23’ini kapsarken bugün bu oran %67’ye yükselmiştir. Türkiye’de ise her gün en az 35 milyon internet kullanıcısı en az bir kez mobil erişim ile internete bağlanmaktadır. İşte tüm bu veriler Responsive Web Tasarımı’na neden önem verilmesi gerektiğinin en önemli kanıtlarındandır.

Son dönemlerde dünya devi arama motoru Google dahi, internet kullanıcılarının Responsive Web Tasarımlarına önem verdiğini anlamış ve bu yönde çalışmalar yapmaya başlamıştır. Örneğin bu özelliğe sahip olan web sitelerini arama sonuçlarında üst sıralara taşımış ve bu tür siteler ile mobil Google AdWords anlaşmaları yapmıştır.

Eğer siz de web sitenizin mobil kullanıcılar için daha çok tercih edilebilir bir web sitesi olmasını istiyorsanız Responsive Web Tasarımına sahip olmalısınız. Bunun için profesyonel bir destek alabilir ve böylece web sitenizin başarılarına bir yenisini ekleyebilirsiniz.